Inkubatorynet mobile logo
Strona główna » Poradnik inkubacji » Prześwietlanie jaj podczas inkubacji

Prześwietlanie jaj podczas inkubacji

Prześwietlanie jaj jest bardzo ważnym elementem podczas inkubacji jaj.

Po co prześwietla się jaja?

Aby mieć możliwość precyzyjnego kontrolowania stanu rozwoju zarodka należy je prześwietlać 2 razy w trakcie całego okresu wylęgu. Pierwszy zabieg przypada na 7-10 dzień od nałożenia jaj – w tym okresie można w łatwy sposób zweryfikować zapłodnienie jaj i odseparować jaja niezalężone. Drugie prześwietlenie wykonujemy przed rozpoczęciem procesu klucia: 2-3 dni przed wykluciem .

Często zastanawiamy się nad tym co zobaczyliśmy w środku i nie do końca wiemy jak to zinterpretować. Poniżej przedstawiamy rysunki wraz z opisem, które pomogą rozwiać przynajmniej część z wątpliwości. Jak wspomnieliśmy, prześwietlanie jaja nie służy tylko do stwierdzenia faktu zalężenia jaja i żywotności zarodka, ale także do oceny innych parametrów budowy jaja i rozwoju zarodka.

Prześwietlanie pozwala na ocenę wielkości komory powietrznej w jajach, która jest ściśle związana ze wskaźnikiem prawidłowej utraty masy jaja podczas inkubacji . Jeśli komora powietrza jest większa od oczekiwanej w danym dniu rozwoju oznacza to, że jajo straciło zbyt dużo wody i należy zwiększyć wilgotność w inkubatorze. Jeśli komora jest mniejsza niż powinna być w danym dniu inkubacji wtedy należy zmniejszyć wilgotność.

podświetlone jajka

Owoskop, Prześwietlarka czy Latarka do jaj?- czym najlepiej prześwietlać jaja

Jeśli ktoś nie posiada prześwietlarki do jaj czyli owoskopu, może prześwietlić jajka pod żarówką halogenową lub taką które są w klinkietach w syficie montowane. Mają one mocne światło i są ogólnie dostępne. Najlepiej zrobić sobie podkładkę z otworem do jaja, wtedy przykładamy jajo do tej podkładki – kawałek kartonu z otworem mniejszym niż jajko, a całość tuż pod lampę. Doskonale pod takim mocnym strumieniem światła będzie widać co jest wewnątrz.

Do przeglądania jaj służą specjalne lampy z odpowiednio skierowanym strumieniem światła. Sam zabieg wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu by efekt podświetlania jaja był widoczny. Wykonanie samego zabiegu jest bardzo proste – przykładamy lampę do ostrego końca jaja, trudniejsza jest sama interpretacja tego co zaobserwujemy.


W którym dniu inkubacji prześwietlać jaja?

Jaja prześwietla się najwcześniej w 8 dniu inkubacji. Czyli wtedy, gdy widoczny jest już dokładnie układ krwionośny embrionu, da się zauważyć nawet bijące serce. Da się w tym terminie nie tylko odrzucić jaja czyste ale również te zapłodnione w których zarodki zamarły w początkowej fazie inkubacji. Są one widoczne np. w postaci pierścienia śmierci.

sprawdzanie jajek w inkubatorze
Nawet dzieci potrafią prześwietlać jaja

Spis treści

więcej artykułów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *