.: Inkubatory.net strona główna
Urządzenia lęgowe:
.: Inkubatory do jaj
.: Inkubator
.: Inkubacja jaj
.: Sztuczne lęgi
.: Inkubatory hobbystyczne
.: Inkubatory profesjonalne
.: Inkubatory przemysłowe
.: Wylęgarnie
.: Odchowalniki
.: Klujniki
Testy i przykłady:
.: Aparaty lęgowe
.: Literatura
Porady:
.: Odchów piskląt
.: Dezynfekcja jaj
.: Częste problemy
.: Odchowalnia
.: Prześwietlanie jaj
Budowa:
.: Budowa Inkubatora
.: Klujnik
.: Wychowalnia
Informacje:
.: Kontakt
.: Mapa strony
.: Autorzy
|
|
Prześwietlanie jaj podczas inkubacji
Podczas procesu inkubacji prześwietlanie jest zabiegiem niezwykle ważnym.
Aby mieć możliwość precyzyjnego kontrolowania stanu rozwoju zarodka należy je prześwietlać 2 razy w trakcie całego okresu wylęgu. Pierwszy zabieg przypada na 7-10 dzień od nałożenia jaj - w tym okresie można w łatwy sposób zweryfikować zapłodnienie jaj i odseparować jaja niezalężone. Drugie prześwietlenie wykonujemy przed rozpoczęciem procesu klucia: 2-3 dni przed wykluciem .
Często zastanawiamy się nad tym co zobaczyliśmy w środku i nie do końca wiemy jak to zinterpretować. Poniżej przedstawiamy rysunki wraz z opisem, które pomogą rozwiać przynajmniej część z wątpliwości. Jak wspomnieliśmy, prześwietlanie jaja nie służy do stwierdzenia faktu zalężenia jaja i żywotności zarodka, ale także do oceny innych parametrów budowy jaja i rozwoju zarodka.
Jeśli ktoś nie posiada prześwietlarki do jaj czyli ovoskopu, może prześwietlić jajka pod żarówką halogenową lub taką które są w klinkietach w syficie montowane. Mają one mocne światło i sa ogólnie dostępne. Najlepiej zrobić sobie podkładkę z otworem do jaja, wtedy przykładamy jajo do tej podkładki - kawałek kartona z otworem mniejszym niż jajko, a całośc tuż pod lampę. Doskonale pod takim mocnym strumieniem światła będzie widać co jest wewnątrz.
Do przeglądania jaj służą specjalne lampy z odpowiednio skierowanym strumieniem światła. Sam zabieg wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu by efekt podświetlania jaja był widoczny. Wykonanie samego zabiegu jest bardzo proste - przykładamy lampę do ostrego końca jaja, trudniejsza jest sama interpretacja tego co zaobserwujemy.
Prześwietlanie pozwala na ocenę wielkości komory powietrznej w jajach, która jest ściśle związana ze wskaźnikiem prawidłowej utraty masy jaja podczas inkubacji . Jeśli komora powietrza jest większa od oczekiwanej w danym dniu rozwoju oznacza to, że jajo straciło zbyt dużo wody i należy zwiększyć wilgotność w inkubatorze. Jeśli komora jest mniejsza niż powinna być w danym dniu inkubacji wtedy należy zmniejszyć wilgotność.
|
Ta strona poświecona dezynfekcji jaj jest w dalszym ciągu budowana.
|
|