inkubatory - sprzedaż

  .: Inkubatory.net strona główna

  Urządzenia lęgowe:
  .: Inkubatory do jaj
  .: Inkubator
  .: Inkubacja jaj
  .: Sztuczne lęgi
  .: Inkubatory hobbystyczne
  .: Inkubatory profesjonalne
  .: Inkubatory przemysłowe
  .: Wylęgarnie
  .: Odchowalniki
  .: Klujniki

  Testy i przykłady:
  .: Aparaty lęgowe
  .: Literatura

  Porady:
  .: Odchów piskląt
  .: Dezynfekcja jaj
  .: Częste problemy
  .: Odchowalnia
  .: Prześwietlanie jaj

  Budowa:
  .: Budowa Inkubatora
  .: Klujnik
  .: Wychowalnia

  Informacje:
  
  .: Kontakt
  .: Mapa strony
  .: Autorzy

   Prześwietlanie jaj podczas inkubacji


Podczas procesu inkubacji prześwietlanie jest zabiegiem niezwykle ważnym.

     Aby mieć możliwość precyzyjnego kontrolowania stanu rozwoju zarodka należy je prześwietlać 2 razy w trakcie całego okresu wylęgu. Pierwszy zabieg przypada na 7-10 dzień od nałożenia jaj - w tym okresie można w łatwy sposób zweryfikować zapłodnienie jaj i odseparować jaja niezalężone. Drugie prześwietlenie wykonujemy przed rozpoczęciem procesu klucia: 2-3 dni przed wykluciem .
     Często zastanawiamy się nad tym co zobaczyliśmy w środku i nie do końca wiemy jak to zinterpretować. Poniżej przedstawiamy rysunki wraz z opisem, które pomogą rozwiać przynajmniej część z wątpliwości. Jak wspomnieliśmy, prześwietlanie jaja nie służy do stwierdzenia faktu zalężenia jaja i żywotności zarodka, ale także do oceny innych parametrów budowy jaja i rozwoju zarodka.
     Jeśli ktoś nie posiada prześwietlarki do jaj czyli ovoskopu, może prześwietlić jajka pod żarówką halogenową lub taką które są w klinkietach w syficie montowane. Mają one mocne światło i sa ogólnie dostępne. Najlepiej zrobić sobie podkładkę z otworem do jaja, wtedy przykładamy jajo do tej podkładki - kawałek kartona z otworem mniejszym niż jajko, a całośc tuż pod lampę. Doskonale pod takim mocnym strumieniem światła będzie widać co jest wewnątrz.
     Do przeglądania jaj służą specjalne lampy z odpowiednio skierowanym strumieniem światła. Sam zabieg wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu by efekt podświetlania jaja był widoczny. Wykonanie samego zabiegu jest bardzo proste - przykładamy lampę do ostrego końca jaja, trudniejsza jest sama interpretacja tego co zaobserwujemy.
     Prześwietlanie pozwala na ocenę wielkości komory powietrznej w jajach, która jest ściśle związana ze wskaźnikiem prawidłowej utraty masy jaja podczas inkubacji . Jeśli komora powietrza jest większa od oczekiwanej w danym dniu rozwoju oznacza to, że jajo straciło zbyt dużo wody i należy zwiększyć wilgotność w inkubatorze. Jeśli komora jest mniejsza niż powinna być w danym dniu inkubacji wtedy należy zmniejszyć wilgotność.
Ta strona poświecona dezynfekcji jaj jest w dalszym ciągu budowana.


Jaja przed nałożeniem do inkubatora

(C) Inkubatory.net