Strona główna » Wylęgarnie drobiu - wyposażanie »  Aparaty lęgowe do wylęgu jaj

 Aparaty lęgowe do wylęgu jaj

Aparat lęgowy a inkubator do jaj- różnica

Na początku należy sobie zadać pytanie. Na czym polega różnica, co to są aparaty lęgowe czy jest jakaś różnica między aparatem lęgowym, a inkubatorem. Odpowiedź jest prosta, aparaty lęgowe to dokładnie to samo co inkubatory. Przy czym przez określenie aparatu lęgowego należy rozumieć większą wszechstronność. Aparat lęgowy to rządzenie które jest uniwersalne i może służyć jako klujnik lub jako inkubator, a w szczególnym przypadku jako jedno i drugie.

     Często inkubatory mają uniwersalne tace lęgowe, problem jest rozwiązywany w ten sposób że taca lęgowa szybko może zostać zamieniona na tace klujnikową. Dlatego też przy zakupie warto przeanalizować i przemyśleć potrzeby naszej hodowli.

Przykłady aparatów lęgowych

     Przykładem może być aparat lęgowy dwuczęściowy, składający się w dolnej części z inkubatora i oddzielnego klujnika. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które hodują różne gatunki ptaków ozdobnych. Jaja do inkubatora nakładane są często, po kilka kilkanaście sztuk. W rezultacie czego bywa, że w inkubatorze w jednym momencie może znajdować się nawet kilka wsadów różnych gatunków jaj. Aby nie zakłócać procesu inkubacji, klucie przeprowadzamy w typowym klujniku.

     Drugim przykładem jest typowy jednokomorowy aparat lęgowy z oddzielnymi tacami. Zaletą jest zwarta konstrukcja i oszczędność energii. Do ogrzewania mamy tylko jedna komorę lęgową.

     Przełożenie jaj większości gatunków ptaków z inkubatora do klujnika powinno wiązać się ze zmianą parametrów środowiskowych w komorze lęgowej:

  • wilgotność – zwiększenie wilgotności minimum o 10 %rH
  • temperatura – zmniejszenie o 0,3 do0,5 oC

Dokładny opis w dziale inkubacja jaj

     Dodatkowym ważnym elementem obsługi urządzeń lęgowych jest fakt iż jaja w inkubatorze podczas inkubacji muszą być obracane, gdy tymczasem jaja podczas klucia muszą mieć zapewnioną stabilność termiczną i spokój – nie można ich obracać.

Podsumowanie

 W wielu aparatach lęgowych występuje wyraźna tendencja do opadania zimniejszego powietrza na dno komory lęgowej. Procesu tego nie jest w stanie zatrzymać nawet wymuszona wentylacja inkubatora. Często jest to jednak skłonność pożądana. W dolnej części umieszcza się tace klujnikowe i w naturalny sposób przy klucia mamy obniżoną temperaturę o dziesiąte części stopnia Celsjusza.

aparat lęgowy
aparat lęgowy żółty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *