Część aparatu wylęgowego wyposażona w szuflady, w których lęgną się pisklęta. Dodatkowy inkubator, który będzie pełnił role klujnika dlatego ze pisklęta po wykluciu i podczas wysychania będą gubić bardzo dużo puchu co osuszy inne jajka. Pisklęta podczas wysychania mogą zbytnio podnieść wilgotność co może jednak zaszkodzić jajkom, które są w trakcie inkubacji, i obniżą wylęgowość.
Przy większych hodowlach ptaków klujnik odgrywa bardzo ważną rolę, rozdzielenie klujnika od inkubatora znacznie poprawia jakość i skuteczność lęgów. Jeżeli przeprowadzamy jeden wsad i inkubujemy go od początku do końca nie ma potrzeby zakupu klujnika. Klujnik przydaje się gdy prowadzimy kilka różnych lęgów w jednym czasie. Fotografia poniżej przedstawia jednodniowe pisklęta bażanta łownego w koszu klujnikowym.
Aby w odpowiedni sposób dokonać wyboru aparatu lęgowego należy najpierw dokładnie przemyśleć profil hodowli. Czy nasze urządzenie lęgowe ma służyć jako inkubator czy oddzielnie należałoby zaopatrzyć się w klujnik a oddzielnie w inkubator. Różnica jest subtelna, inkubator jest zazwyczaj bardziej uniwersalny. Klujnik do wylęgu jaj jest dedykowany do klucia, taca zastąpiona jest koszem lęgowym. Urządzenie takie nie posiada nigdy automatycznego obracania jaj gdyż podczas klucia jaj się nie obraca.