Inkubatorynet mobile logo
Strona główna » Inkubatory do jaj » Inkubatory do jaj ptaków

Inkubatory do jaj ptaków

Inkubatory- do czego służą

Inkubatory są to urządzenia, które utrzymują specyficzne warunki klimatyczno-środowiskowe zapewniając w ten sposób możliwość rozwoju zarodka w jaju i w konsekwencji możliwość wyklucia się pisklęta. W zależności od złożoności i zaawansowania inkubatora pozwalają realizować kontrolę nad wieloma parametrami. Kontrolery urządzenia lęgowego – inkubatora w różnym stopniu sprawują kontrolę nad temperaturą, wilgotnością, rotacją – obracaniem jaj, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dla jaj. przykład inkubatora dla bażantów

przykład inkubatora dla bażantów

Inkubatory są to urządzenia, które utrzymują specyficzne warunki klimatyczno-środowiskowe zapewniając w ten sposób możliwość rozwoju zarodka w jaju i w konsekwencji możliwość wyklucia się pisklęta. W zależności od złożoności i zaawansowania inkubatora pozwalają realizować kontrolę nad wieloma parametrami. Kontrolery urządzenia lęgowego – inkubatora w różnym stopniu sprawują kontrolę nad temperaturą, wilgotnością, rotacją – obracaniem jaj, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dla jaj.

Inkubatory mogą być sklasyfikowane jako inkubatory bez wymuszonego obiegu powietrza oraz inkubatory nowej generacji – automaty lęgowe zaprojektowane do utrzymywania bardzo stabilnych warunków w komorze lęgowej oraz do naśladowania naturalnych procesów podczas wysiadywania jaj przez naturalne nasiadki.

Inkubatory bez obiegu powietrza

Inkubatory tego typu są najbardziej podstawową formą inkubatorów lęgowych.

    • Podstawowe jego elementy to:
  • element grzewczy
  • termostat lub kontroler temperatury do kontroli temperatury
  • Komora lęgowa zwana zasobnikiem jaj
  • termometr do pomiaru temperatury powietrza
  • zasobnik na wodę do wpływania na wilgotność w komorze lęgowej
  • Niektóre urządzenia mogą mieć wilgotnościomierz do pomiaru wilgotności
  • Aparaty lęgowe mogą mieć mechanizm automatycznego obracania jaj

Powietrze wewnątrz inkubatora nie jest nieruchome, cały czas rotuje na zasadzie konwekcji – ciepłe powietrze przesuwa się ku górze, zimne w naturalny sposób przemieszcza się ku dołowi inkubatora. Powietrze jest podgrzewana przez grzałkę i rozszerza się stając się lżejsze i wznosi do góry inkubatora.

Wymuszony obieg powietrza w inkubatorach został zastosowany w celu przezwyciężenia problemów gradientu temperatury w całej komorze lęgowej inkubatora. Wymuszony obieg powietrza zapewnia wentylator, który zapewnia jednolitą temperaturę w całym inkubatorze. Temperatura powietrza otaczającego jaj jest więc stała, wpływa to bardzo korzystnie na sam proces wylęgu jak i regulację parametrów takich jak np. temperatura w komorze lęgowej .

Jaja nakładane do inkubatora mogą być różnej wielkości i ułożone mogą być na różnych poziomach co znacznie utrudnia przepływ powietrza jak i wpływa niekorzystnie na stałość parametrów w całej komorze lęgowej.

Otwarty inkubator do jaj

Spis treści

więcej artykułów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *