Inkubatorynet mobile logo
Strona główna » Inkubatory do jaj » Inkubtory hobbystyczne

Inkubtory hobbystyczne

     Hobbystyczna hodowla ptaków jest w ostatnimi czasy coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób wolny czas poświęca na hodowlę różnego rodzaju ptaków. Najczęściej wybierane przez hodowców są ptaki ozdobne i drobny drób egzotyczny: bażanty, pawie, przepiórki kuropatwy i kury ozdobne, bardzie zaawansowani hobbyści wybierają sokoły, ptaki drapieżne i trudne w utrzymaniu ptaki egzotyczne takie jak na przykład tragopany. Większość ptaków utraciło w niewoli instynkt macierzyński i nie są w stanie w warunkach hodowlanych utrzymać miotów i dopilnować lęgów. Konieczne jest więc posiadanie inkubatora, który zapewni utrzymanie lęgów i inkubacje zdrowych i witalnych piskląt.

     Zaletą wylęgarek hobbystycznych są małe rozmiary, mała pojemność i co za tym idzie mały pobór energii. Nie należy jednak traktować małych inkubatorów hobbystycznych jako zabawki. Często wartość inkubowanych jaj znacznie przewyższa wartość samego inkubatora, należy więc tak dobrać urządzenie lęgowe by jego parametry i jakość nie stanowiły przeszkody w dobrej hodowli i wylęgu jaj.

     Przykładowo hobbystyczny hodowca pawi, w jednym rzucie nie zgromadzi większej ilości jaj ni 15 sztuk, tak więc nie ma potrzeby zakupu inkubatora dla pawi o pojemności np. 70 jaj. Z pewnością wystarczy urządzenie lęgowe o pojemności 20-30 jaj. Ważne jest jednak to by dysponowało odpowiedniej jakości grzałką i termoregulatorem oraz automatycznym obracaniem jaj.

jajo kuropatwy
Inkubator hobbystyczny

Spis treści

więcej artykułów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *