Inkubatorynet mobile logo
Strona główna » Poradnik inkubacji » Inkubator do użytku domowego – własne pisklęta

Inkubator do użytku domowego – własne pisklęta

Wiele gospodarstw domowych, zamiast posiadać własny domowy inkubator co roku na wiosnę kupuje pisklęta z przemysłowych wylęgarni. Kurczaczki kupowane są tez na targach i od osób handlujących drobiem. Takie rozwiązanie jest powszechne chociaż przy małym nakładzie można postarać się o pisklęta z własnego wylęgu. Trzeba zdać sobie sprawę, iż wiele osób nie uważa się za hodowców kur, po prostu hodują kury dla pozyskania własnych zdrowych jaj i mięsa zdrowszego i smaczniejszego niż to w sklepie.

jaja przepiórki
Prosty inkubator do domowej inkubacji jaj

Decyzja o zakupie własnego inkubatora

Rozwiązaniem problemu może być niedrogi inkubator domowy w wersji hobby, za pomocą którego w łatwy sposób możemy przeprowadzić samodzielny wyląg piskląt z własnych jaj od własnych kur. Z taką właśnie ofertą wyszła firma „Infermo”, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji profesjonalnych urządzeń lęgowych, Inkubatorów domowe stanowią aktualnie najlepszą ofertę na naszym rynku. Tym bardziej warto tematem się zainteresować i spróbować własnych sztucznych lęgów we własnym inkubatorze. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Mamy pewność że pisklęta nie są seksowne czyli że np. nie otrzymamy samych kogucików, wiemy jakie otrzymamy pisklęta będą takie jak kury od których zebraliśmy jaja. Całość wylęgu przeprowadzamy sami, mamy wpływ na parametry inkubacji. Nie jesteśmy w stanie zapewnić tak doskonałych warunków inkubacji dla jaj jakie oferują profesjonalne wylęgarnie. Jednak satysfakcja z własnych sztucznych lęgów wynagrodzi włożony trud i pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Inkubator do jaj

Dla potrzeb testu zakupiliśmy jedno urządzenie ibator ciekawi jego rozwiązania. Jednocześnie dziękujemy firmie Infermo – producenta inkubatorów (www.infermo.pl) za odsprzedanie egzemplarza testowego i udzielony rabat.

Nowy inkubator do jaj- do użytku domowego

Inkubator wykonany z tworzywa polistyrenowego, które wyglądem zbliżone jest do twardego styropianu. Na pierwszy rzut oka widać, iż materiał stanowi na pewno dobra izolację. Jak na inkubator domowy na pewno taki rodzaj tworzywa jest wystarczający, bo inkubator ten ma być używany maksymalnie na kilka lęgów w roku, a nie zapominajmy iż jest to urządzenie za 400zł gdzie inne profesjonalne inkubatory o tej pojemności to koszt kilkakrotnie wyższy. Wnętrze inkubatora bardzo przemyślane. Na uwagę zasługuje niezależny wkład i kuweta na wodę, całość wyciągana. Łatwa do mycia i dezynfekcji, nie ma ryzyka zabrudzenia. Wszelkie nieczystości i produkty przemiany materii nie maja kontaktu z podłogą tylko lądują na specjalnej kuwecie. Kuweta ma specjalne wyżłobienia na wodę ,która przez odparowanie zapewni odpowiednią wilgotność w komorze z inkubowanymi jajami. Na uwagę zasługuje użycie grzałki jako elementu grzejnego. W podobnych inkubatorach zazwyczaj używano żarówek, które są bardzo awaryjne. Mieliśmy kiedyś do czynienia z podobnym inkubatorem, w którym użyto żarówek i było to bardzo zawodne, przepalenie żarówki powodowało zatrzymanie pracy całego inkubatora i praktycznie zamarcie zarodków i zniszczenie całego wsadu – wszystkich jaj w inkubatorze. Grzałki rurowe jak wiemy są bardzo niezawodne.

Wkład inkubatora

Inkubator ze styropianu Po włączeniu inkubator działa całkiem stabilnie i bezszelestnie, temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie, mały minus za mało dokładny termometr, spokojnie da się odczytać w miarę dokładne wskazanie temperatury jednak w profesjonalnych urządzeniach przyzwyczailiśmy się do bardzo dokładnych podziałek na skali termometru. Generalnie całe urządzenie jest wykonane całkiem dobrze, jak do użytku typowo domowego wydaje się być jak najbardziej dobre. Pisklęta kury domowej czy zielononóżek jak wiadomo łatwo się klują i ich legi nie przysparzają większych problemów tak, więc inkubator ten na pewno okaże się dobrym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego.

Ciekawy system automatycznego obracania jaj

Wkład tacy do obracania jajWidok z boku tacy do obracania jaj w inkubatorze W inkubatorze ibator na szczególną uwagę zastępuje prosty w swojej konstrukcji ale bardzo skuteczny i niezawodny system obracania jaj, oznaczony jako inkubator automatyczny. Szczerze mówiąc pierwszy raz spotkaliśmy się z tak dobrze działającym automatem obracającym jaja lęgowe w tej klasie inkubatora. System ten jest naprawdę niezawodny. Jest to taca z niezależnym silnikiem obracająca jaj cyklicznie na zasadzie wahadłowego ruchu rzędów jaj. Co najważniejsze taca za silnikiem jest stosunkowo tania i łatwa w montażu – jej użycie znacznie polepsza jakość lęgów i oszczędza, który dwa razy dziennie poświęcamy na ręczne obracanie jaj.

Inkubator do jaj zamknięty

Do inkubatora dołączona jest ciekawa instrukcja użytkowania w formie krótkiego przewodnika po inkubacji jaj, w której opisane są podstawowe parametry wylęgu, zasady postępowania i najczęstsze problemy z inkubacjom i legami jaj.

Podsumowanie

Wsad z jaj przepiórczych Inkubator firmy Infermo ibator jest naprawdę dobrym rozwiązaniem dla każdego hobbysty i gospodarstwa domowego. Inkubator jest wyjątkowo nisko kosztowy i dostępny praktycznie dla każdego. Zastąpienie żarówek grzałką znacznie poprawiło jego niezawodność. Jak już wspomnieliśmy zastosowanie grzałek rurkowych było do tej pory rozwiązaniem typowym dla inkubatorów profesjonalnych. Na uwagę zasługuje system obracania jaj. Cena inkubatora około 420zł w podstawowej wersji jest bardzo przystępna jak za tą klasę urządzenia.

Inkubator do jaj zamknięty

Spis treści

więcej artykułów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *